Kdyby tohle sufražetky věděly...

Narodila jsem se ve století a v zemi, kde jsem si před zákonem se svojí lepší polovičkou naprosto rovna. Díky bohu. Ovšem, kdyby sestry sufražetky počátkem minulého století věděly, kam jejich boj povede, nevím, jestli by z toho pořád ještě byly nadšené.

Probojovaly jsme se do fáze, kdy je ve společnosti standardem, že žena pracuje. Ovšem v devadesáti procentech českých rodin je taky standardem, že doma obstarává veškeré domácí práce a péči o děti. A to sama. Muži se moc nezapojují. Ještě generace našich otců ( někteří jejich synové v tom setrvávají) dělila domácí práce na "mužské" a "ženské". Tak jasně, muž jednou za rok zatluče hřebík a žena každej den uvaří.

zdroj: wikipedia.com


Naopak, my, ženy nové generace, vychovávány našimi matkami k tomu být "hodnými holčičkami se samými jedničkami" směřujeme k sebezničení se dokonalostí. Takže naklizeno, vyžehleno a napečeno je otázkou osobní cti, která se ještě se vznikem sociálních sítí promítá i do našeho vlastního sebepíár. Fotky upečenejch koláčů a bábovek v půl dvanácté v noci nejsou výjimkou.

Myslím, že to není fér. Pokud žena přináší do domácnosti vydělané peníze stejně jako muž, měla by mít též šanci na to si večer orazit. Jinak se nám ty vrásky násobí, stárneme, ušoupeme se a dle statistik jsme v padesáti procentech vyměněny za mladší model.


A když už jsme u těch rozvodů - známý dětský psycholog Zdeněk Matějček uvádí v jedné ze svých knih výzkum, dle kterého v rodinách, kde se otcové výrazně zapojují do péče o děti, je menší riziko rozvodu.

Variantou jak vyřešit domácí práce, pokud jsou prostě nadměrně zaměstnaní oba partneři, je si na to někoho najmout. Některé mé kamarádky to udělaly. A já jím fandím. Nejenom, že se dokázaly povznést na ten hlas, který, ovšem většinou jen v jejich hlavě, říkal "jako ty to nezvládneš sama?", ale taky proto, že daly práci někomu dalšímu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karmelitská 1

Otevřela okno. Sice jí to kouření v bytě toleroval, ale nechtěla, aby to tam čpělo cigaretami až moc. Vyfoukla obláček dýmu a zadívala se ...