Všechny jsme špatný matky

Když člověk porodí dítě, má dojem, že nejnáročnější část procesu zvaného rodičovství má za sebou. Omyl. To těžší teprve přijde. V mžiku totiž musí začít obhajovat každý svůj krok. Existence sociálních sítí tomu moc nepomáhá.

Je to zvláštní, ve chvíli, kdy čekáte/už máte potomka, stáváte se veřejnou věcí. Cizí lidé se s vámi snaží dát do řeči (což teda nevím jako ostatní, ale mě se po třech hodinách spánku nechtělo mluvit vůbec na nikoho), v horším případě rovnou sdělují názory, o které nikdo nestál.Případně dostanete rovnou vynadáno.


Seniorky důchodového věku to pak občas dovádějí k dokonalosti pasivně agresivními průpovídkami typu: „Chudáčku, maminka/ ti nedá najíst/ tě v tom nosítku mačká/ tě moc (málo) oblíkla.“. Všimněte si způsobu komunikace – vždycky mluví na dítě (které může odpovědět leda tak "beeee") nikoliv na matku. Časem jsem se naučila být podle nálady shovívavá nebo rázně úsečná.

Sociolog by se ovšem určitě s nadšením pozastavil nad jevem, kdy nejkritičtější k matkám malých dětí a stylu jejich výchovy jsou ... ano, ostatní matky stejně starých dětí. Proč si to vzájemně děláme, když víme, v jaký situaci se ty ostatní nachází? Dělá nám to dobře? Pokud kritizuju sousedku na pískovišti za oblečení jejího sviště, utvrdím se tak v tom, že já to dělám dobře? Možná.

A to má člověk štěstí, že není celebrita. Nikol Štíbrová to chudák schytává od narození syna u každého insta postu a hejt na fotku bez čepičky už se snad stal i legendární. Jasně, řešení je neumisťovat fotky potomků nikam, ale vydržte to se nepochlubit, když jsou tak sladký (a jindy fotíte i latté, co máte ke svačině) že jo.

Po dvouletém pozorování až neskutečných situací, které občas díky zuřivosti (zřejmě z nevyspání) ostatních žen vznikají, jsem se rozhodla jít proti stávajícímu trendu a praktikuji sociální cvičení „pochval někoho, kdo má blbej den“. Zásadně se tedy culím na ty nejvíc unavený osoby na pískovištích a povzbuzuji vyšokované prvorodičky, které v čekárně u pediatra sepsula sestřička. Dělá mi to dobře a snad i jim. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karmelitská 1

Otevřela okno. Sice jí to kouření v bytě toleroval, ale nechtěla, aby to tam čpělo cigaretami až moc. Vyfoukla obláček dýmu a zadívala se ...