Jak vychovat socialistu


„Prosím tě, volala mi máma a ptala se, kdy už konečně přestanu kojit, že taky prej skočím na každou kravinu, co je zrovna moderní;“ říkala mi před časem vykuleně kamarádka, držíc v náručí svého čtyřměsíčního syna. Kdyby tak holky v jeskyních před cca třiceti tisíci lety tušily, že jednou budou moderní.

Stejně je to zajímavé sledovat, jak se v různých dobách společnost staví k výchově dětí. Nedávno kolem mě prolétl článek v the Independent, který se zabýval radami pro rodiče přímo bizarními.
O závěsných klecích z oken pro děti v Londýně ve 30. letech jste už možná slyšeli. Doporučovaly se rodičům jako varianta pobytu na čerstvém vzduchu. Mě se teda při pohledu na dobou fotografii dělá spíš mdlo.

zdroj: The Indepedent

Co je ale s podivem, jsou opakující se rady být k dětem citově chladný. Tenhle trend se podařilo nabourat až někdy v druhé poloviněminulého století. Přispěli k tomu mimo jiné Jean Liedloffová knihou Koncept kontinua a u nás např. dětský psycholog Zdeněk Matějček filmem Děti bez lásky.

(Poznámka autorky: Koncept kontinua jsem četla, druhá část knihy mi přijde za hranou a s řadou věcí se dá nesouhlasit, ale nedá se jí upřít vliv na tehdejší americkou společnost.)

Děti bez lásky se ale bohužel nehodily režimu, ve kterém vznikaly, takže jejich cesta k divákům byla dost trnitá. A k matkám novorozeňat ještě obtížnější. Ovšem abych byla spravedlivá, v šedesátých letech si nezadali ani v Americe. Lékař Walter Sackett důrazně varoval, že je potřeba vyvarovat se vstřícné péče o dítko, jinak si ono zvykne, že má vše až pod nos a vyroste z něj líný socialista!

Mohlo by se zdát, že to v současnosti s přívalem informací z internetu máme jednodušší. Obávám se ale, že je to spíš naopak. Když nevím kudy kam, řídím se pravidlem „Babička mívá občas pravdu.“ (pokud zrovna neradí přestat s kojením) anebo nechám promluvit tu holku z jeskyně, ze které jsme všichni vzešli a prostě se poslechnu. Ta má totiž z nás zkušenost věru nejdelší.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karmelitská 1

Otevřela okno. Sice jí to kouření v bytě toleroval, ale nechtěla, aby to tam čpělo cigaretami až moc. Vyfoukla obláček dýmu a zadívala se ...