Tři kroky jak vyřídit rodičovský příspěvek, nikoliv sebe


Máte konečně po šestinedělí? Výborně, nastal čas začít si zařizovat rodičovský příspěvek. Ne, nedělám si legraci. Úřady mají ze zákona na vyřízení žádosti 90 dní. Takže pokud se Vám nepodaří dojít na úřad včas, můžete se dočasně ocitnout bez příjmu.

Já jsem prostě prvního půl roku života mého syna (v tu dobu neustále řvoucího) nezvládla sbalit sebe, jeho a ještě jeho starší sestru a na úřad dojít a tak jsem se ocitla na tři měsíce bez peněz. Naštěstí mám manžela.

Následně jsem zjistila, že žádost lze podat, aniž by se člověk na úřady táhl. Návod níže :

Z domova to zařídí i tahle malá slečna.

Krok 1 – Máte datovou schránku?

Pokud ne, tohle je jediný důvod, proč budete muset alespoň na poštu (Czech point). Zřízení datovky je pro fyzické osoby zdarma a stačí Vám k němu jen doklad totožnosti. Zřídit datovku doporučuji. Dost si ulehčíte komunikaci se státem nejen ohledně rodičovské. Seznam pošt, na kterých to lze, najdete tady.

Krok 2 – Tiskopis s nezapamatovatelným názvem od ČSSZ

Tady si stáhněte formulář, který se jmenuje „Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“ a pošlete ho společně s průvodním dopisem v PDF nebo Wordu (ve kterém požádáte o potvrzení formuláře) datovou schránkou na Vaši sociálku. Kontakty se dají najít tady.

Správa sociálního zabezpečení by Vám měla poslat potvrzený dokument zpět domů poštou.

Krok 3 – Žádost o rodičovský příspěvek na úřadu práce

Stáhněte a vyplňte si formulář pro úřad práce. Najdete ho tady.

Tramtadadá, máte skoro všechno. Teď už jen vytvořit paklík z:
  •           dokumentu od ČSSZ ,
  •           kopie rodného listu dítěte,
  •           kopie Vašeho občanského průkazu,
  •          žádosti o rodičovský příspěvek.

 Paklík můžete vytisknout a podat na podatelně. Tam byste neměla čekat a může to tam za Vás odnést kdokoliv. Anebo vše ofoťte a pošlete opět přes datovou schránku na úřad práce. Seznam kontaktů najdete tady.

A teď hurá na procházku!


Takhle zhruba to fungovalo nakonec u nás (úřady na Praze 10), doporučuji si ale ověřit postup telefonicky na příslušných úřadech u Vás.

Prostě bych tam vždycky, než tam něco pošlu, zavolala, jestli je to takto v pořádku. Protože jenom mezi narozením syna a dcery (rok a třičtvtě) se třeba u nás na úřadech změnilo mnoho 😊

Přeju pevné nervy a milé úřednice.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karmelitská 1

Otevřela okno. Sice jí to kouření v bytě toleroval, ale nechtěla, aby to tam čpělo cigaretami až moc. Vyfoukla obláček dýmu a zadívala se ...