Drážní lozhlas


„Vážení cestující. Omlouváme se za zpoždění osobního vlaku číslo dvacet šedesát osm, ze směru Dobříš, Vrané nad Vltavou. Společnosti České dráhy. Vlak bude mít patnáct minut zpoždění. Zpoždění vzniklo vinou zásahu Policie České republiky.“
Tak určitě. Pomyslel si drážní rozhlas jen co dohlásil hlášení. Nebyl dnešní. Podobná výmluva většinou znamenala, že se strojvedoucí zapovídal s některou z průvodčích a zapomněl na čas.
Platilo to hlavně u osobáku dvacet šedesát osm, dennodenně měl ten vlak průšvih a čtvrt hodinky ještě nebylo ani tak moc.
Z tichého mručení vytrhla rozhlas nutnost ohlásit příjezd rychlíku z Českých Budějovic. Řekl to jak nejvíce strojeně mohl. Sedaly na něj totiž chmury. Poslední dobou čím dál větší. Visel pod střechou Vršovického nádraží přes padesát let, sledoval a hlásil vlaky, které přijížděly a odjížděly a sám neviděl dál než do Nuslí.
Rozhodl se, že hlásit přestane. Třeba ho pak odmontují a alespoň jednou v životě se taky někam sveze. Ano! A rázně zachraptěl.
„Hele lozhlase! Já tě slyšim!“ ozvalo se odněkud zezdola.
Dole seděla na odrážedle culíkatá holčička a velkýma modrýma očkama rozhlas pozorovala. Rozhlas si jí pomatoval, chodila se sem na vláčky koukat často. Nikdy ale do žádného nenastoupila. Stejně jako on.
„To plece nemůžeš, nechat se odmontovat. Kdo by hlásil, ktelý vlak zrovna přijede?“
„Ale jdi,“ utrousil rozhlas. „On by se někdo našel. Ale proč ty nikdy nikam nejedeš?“
„Nemůžu, bráška je na cestování vlakem ještě moc malý, říkala maminka. Plý bychom se do vagónu s kočárkem nevešli. Ale jet vlakem bych moc chtěla. Víš co? Slibuju, že až vyrostu, vezmu tě na výlet po celém světě. Do té doby tu ale musíš poctivě hlásit.“
Rozhlas to dojalo, ještě nikdy na něj nikdo tak hezky nemyslel „Tak dobře, tak já ještě počkám.“.
O osmnáct let později se na Vršovickém nádraží poprvé po sedmdesáti letech porouchal rozhlas.
Chvíli potom nastoupila do rychlíku na Vídeň mladá blondýnka s velkou neforemnou taškou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karmelitská 1

Otevřela okno. Sice jí to kouření v bytě toleroval, ale nechtěla, aby to tam čpělo cigaretami až moc. Vyfoukla obláček dýmu a zadívala se ...